wtorek, 31 grudnia 2013

Piernikowy sernik z dynią i polewą kajmakową

" – Ciotka w piwnicy nie bywa. Wyschła dokładnie, lekka…
– Rozumiem, że dynia, nie ciotka? 
– upewnił się doradca do spraw technicznych."

Joanna Chmielewska

Piernikowy sernik z dynią i kajmakową polewą

Miałam ja Ci dynie i ser i ser ! No miałam. I ostatnią szansę na sernik dyniowy w tym roku. Zdążyłam ;-) Naoglądałam się przepisów, naczytałam jakie powinny być proporcje. I co i na końcu zaczęłam piec sernik w nocy kiedy okazało się, że nie wszystkie zaplanowane produkty znajdują się w lodówce. W sumie co za problem. Zrobiłam to co zwykle, wykorzystałam to co było. Efekt bardzo fajny, wyszedł kremowy, piernikowy sernik. W sam raz na Święta, tylko skąd wziąć kolejną dynię ?

Piernikowy sernik z dynią i  polewą kajmakową
 
Spód to klasyczne kruche, mąkę krupczatkę zagniotłam z cukrem, masłem i odrobiną soli. Po schłodzeniu w lodówce, podpiekłam je 15 minut w 180 stopniach. Masa sernikowa zaś, składała się w równych proporcjach z sera i dyni. Ale od początku. 

Piernikowy sernik z dynią i  polewą kajmakową
 
Miękkie masło ucieramy z cukrem. Dodajemy po jednym jajku i miksujemy dalej. Dodajemy po trochu ser i dynię. Na koniec dodajemy kaszę i przyprawy. Masę wylewamy na ostudzony spód. Pieczemy godzinę w 180 stopniach. Piekłam w małej tortownicy o średnicy 18 cm.

Ostudzony sernik polewamy masą kajmakową. Cudnie się komponuje. Następna próba jak tylko dostanę dynię, myślę, że podwoję ilość sera i zobaczę co powstanie ;-)

Piernikowy sernik z dynią i  polewą kajmakową
 
Składniki :
Ciasto:
    100 gram mąki krupczatki
    50 gram masła
    30 gram cukru pudru
    duża szczypta soli

Masa serowa :
   250 gram sera śmietankowego
   250 gram pure z dyni (upieczona dynia)
   150 gram cukru
   3 całe jaja 
   25 gram kaszy manny (duża łyżka)
   2 łyżeczki przyprawy do piernika
   szczypta soli 

Polewa :
   100 gram masy kajmakowej
 

niedziela, 22 grudnia 2013

Świąteczne ciasto z białą czekoladą i żurawinami

„Jezioro zszywały igły lodu. Żurawina zmarzła na kość. Lis podszedł do zabudowań Kaleciuków i przyglądał się kurom. Przechylił łeb, jakby się dziwił ich upierzeniu i smakował to, co pod piórami. Zostawił ślad lisiego pyska na świeżym, luźnym śniegu”.
 
Ludwik Janion

Ciasto z żurawiną

Zima przyszła, nie za chłodna, bezśnieżna póki co i taka mało zimowa. O zbliżających się świętach przypominają kolędy grane niemalże wszędzie. Czekoladowe mikołaje i gorączka świąteczna ogarniająca powoli wszystkich. Pojawiły się cytrusy, choinka stoi przystrojona. A w sklepie niedaleko znalazłam świeżą żurawinę. Pierwszy raz kupiłam żurawinę, która nie była ususzona. Nie była dżemem czy też napojem. Świeże owoce są śliczne, błyszczące, jędrne i zachęcające, żeby jakoś je spożytkować. U nas jeszcze mało popularna, na świecie pełno jej w ciastach, sosach. U nas padło na ciasto, błąkał się gdzieś u mnie przepis na ciasto z białą czekoladą, a to ponoć doskonały towarzysz żurawiny.

Może już na początku wspomnę, że w naszym domu świeża żurawina póki, co nie zagości, przynajmniej nie w cieście. Dla mnie, połączenie słodkiego ciasta z wytrawną żurawiną było bardzo smakowite, ale inni… Inni pracowicie wydłubywali każdą kuleczkę. Ehhh. Następnym razem, bo ciasto wybitnie do powtórzenia, świeżą żurawinę zastąpię słodką, suszoną lub kosteczkami marcepanu. Taki jest plan.

Ciasto podstawowe to proste ciasto ucierane. Zaczynamy od zmiksowania masła na biało. Muszę tu podziękować mojemu Gwiazdorowi, który to przyszedł w tym roku wcześniej i uszczęśliwił mnie robotem kuchennym. Tak, tak. List jak widać dotarł gdzie trzeba ;-) Wracając do przepisu do masła dodajemy cukier i dalej miksujemy. Kiedy mamy już puszystą masę maślaną dodajemy ser mascarpone i po jednym jajku. Na koniec dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem i ekstrakt waniliowy.

Ciasto z żurawiną

Mamy już ciasto, teraz należy posiekać tabliczkę białej czekolady, a żurawinę umyć, osuszyć i oprószyć mąką. Do ciasta  dodajemy czekoladę i żurawinę. Mieszamy delikatnie łyżką. Z podanej porcji upiekłam dwie małe formy keksówki (21 na 11 cm), ale to ciasto nie wyrasta zbyt mocno i uważam, że starczy go na jedną taką keksówkę. Pieczemy około 40 minut w 180 stopniach. Samo ciasto wychodzi wilgotne, kremowe, słodkie. Odnośnie dodatku żurawiny zdecydujcie sami. Ciasto posypałam cukrem pudrem, ale można je polukrować lub oblać białą czekoladą i posypać srebrnymi kuleczkami cukrowymi. Będzie jeszcze bardziej świąteczne ;-)

Ciasto z żurawiną

Składniki :
    200 gram mąki
    100 gram świeżej żurawiny
    100 gram białej czekolady
    100 gram masła
    100 gram cukru
    200 gram sera mascarpone
    3 jajka
    Łyżeczka ekstraktu z wanilii
    Łyżeczka proszku do pieczenia

wtorek, 17 grudnia 2013

Sernik wiedeński na kruchym spodzie, klasyczny

"Ktoś przez radio mówi mi,
że dziś w Wiedniu deszcz i mgły.
Skąd to wzruszenie i dreszcz,
Wiedeń i ty, i deszcz.
Naddunajski mokry bruk,
kroków twoich znany stuk,
blade latarnie na gaz,
a w tle zapewne walc."

Andrzej Waligórski

Sernik wiedeński na kruchym spodzie, klasyczny

Klasyka klasyki. Sernik wspomnienie, obecny na każde Święta. Specjalność mojego Brata ;-) Tym razem piekłam ja. Jedyne odstępstwo od oryginału to rodzynki. A raczej ich brak. Rodzina orzekła jednogłośnie, żadnych rodzynek. Nie psuć sernika. Przepis polecam bardzo. Nie jest szczególnie skomplikowany, a efekt wspaniały. To klasyczny, waniliowy sernik, kremowy i delikatny. Na maślanym kruchym spodzie. Świąteczny taki, wyjątkowy.

Sernik wiedeński na kruchym spodzie, klasyczny

Zaczynamy tradycyjnie od spodu. Mąkę przesianą z cukrem zagniatamy szybko z posiekanym masłem i jajkiem, całym. Schładzamy, wykładamy dno tortownicy. Pieczemy do lekkiego zrumienienia w 180 stopniach. Studzimy. Podane ilości składników starczą na duży sernik, użyłam tortownicy o średnicy 28 cm.

Sernik wiedeński na kruchym spodzie, klasyczny

Kiedy spód się studzi możemy zacząć przygotowywać masę serową. W dużej misce (lub garnku) łączymy miękkie masło z cukrem pudrem, kiedy będzie już białe i puszyste dodajemy, po jednym, jajka. Miksujemy do dokładnego połączenia. Następnie do masy jajecznej dodajemy ser, powoli po łyżce, za każdym razem dokładnie miksując.

Na koniec dodajemy ekstrakt waniliowy, tym razem użyłam ekstraktu z ziarenkami wanilii i łyżeczkę pasty z wanilii. Pięknie pachnie. Na sam koniec dodajemy kaszę mannę. Gotową masę wylewamy (może być dość rzadka) na całkowicie wystudzony spód. Pieczemy w 180 stopniach przez około 1,5 godziny. Po upieczeniu schładzamy sernik przez kilka godzin. 

Sernik najlepiej smakuje schłodzony. Można go polać czekoladą, można posypać grupo cukrem pudrem, albo podawać w towarzystwie dobrej konfitury. Smacznego !

Sernik wiedeński na kruchym spodzie, klasyczny

Składniki :

Kruchy spód :
       200 gram mąki
       100 gram masła
       50 gram cukru pudru
       Jajko
       Spora szczypta soli

Masa serowa :
       Kilogram sera 
       8 jaj
       100 gram masła
       350 gram cukru
       2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
                 30 gram kaszy manny
       Spora szczypta soli

piątek, 13 grudnia 2013

Kurczak sylwestrowy, w sosie śmietanowo – pomidorowym z cebulą

„Wszyscy obchodzili Nowy Rok, więc albo byli pijani, 
albo na całkiem dobrej drodze do nietrzeźwości.”

 Stella Szeszuła


Na początek trochę wspomnień... Mroźny Sylwester "dwa tysiące któregoś tam" roku. Warszawa, Mokotów konkretnie. My i dwoje przyjaciół. Śmiech, łzy, zaręczyny, radość, muzyka... Szczęście, zapowiedź kolejnych wspaniałych lat. I puste półki... A tak, właśnie, puste. Po całodziennym spacerze. Kilku wizytach w stołecznych pubach, stwierdziliśmy, że czas już wracać do domu, zrobić kolację i spokojnie przygotować się na nadejście Nowego Roku.



Potrzebowaliśmy tylko sklepu, otwartego. I to już samo w sobie było problemem. Kiedy już go znaleźliśmy okazało się, że składników na nasze wymyślone proste i szybkie menu nie ma. Pusto. Z mięsa znaleźliśmy jedynie podudzia z kurczaka, z warzyw cebulę. Cóż było robić, szybko między półkami sklepu wymyśliliśmy ten oto przepis. Spokojnie dokończyliśmy zakupy i radośnie ciesząc się, że mamy cokolwiek do zjedzenia ruszyliśmy do domu. Kurczak ten co jakiś czas gości na naszym stole, ale przyznam, ze pierwszy raz spisałam proporcje. Wychodzi pyszne, gorące, kremowe danie. Mięso jest miękkie, cebula przyjemnie słodka. I tylko zdjęcia trudno zrobić, bo danie mało fotogeniczne jest. Za to wychodzi go dużo, robi się właściwie samo i może czekać w piekarniku na swoja kolej na stole. Idealne na Sylwestra ;-)




Przygotowujemy duże naczynie do zapiekania, z pokrywką lub folię aluminiową do przykrycia. Cebulę kroimy w dużą kostkę, bardzo dużą. Jest istotnym elementem dania. Jeśli nie kupiliście dużych cebul, małych będzie potrzeba nawet 6. Cebulę szklimy lekko na patelni. Doprawiamy solą i pieprzem. Wykładamy nią dno naczynia do zapiekania. Kurczaka nacieramy solą i pieprzem, lekko doprawiamy papryką i rumienimy na tej samej patelni na której szkliliśmy cebulę. Kurczaka przekładamy na cebulę. 

W misce mieszamy passatę, pomidory i śmietanę. Doprawiamy solą, pieprzem, papryką i czosnkiem. Mieszamy. Zalewamy kurczaka z cebulą. Naczynie wkładamy do piekarnika i pieczemy co najmniej 1,5 godziny w 180 stopniach. Na koniec odkrywamy naczynie. Jeśli jakiś kawałek kurczaka wystaje ponad sos to może nawet się przyrumieni ;-) Podajemy z ryżem lub z pieczywem. Ot, tyle. I wspomnienia wracają...

P.S. Miłego piątku 13 !

Składniki :
           Podudzia z kurczaka - 8/10 sztuk
           Cebula - 4 duże lub 6 średnich
           Passata pomidorowa - 500 ml
           Puszka pomidorów krojonych - 1 sztuka
           Śmietana 250 ml - 18% lub 30%
           Papryka ostra - 1 łyżeczka
           Papryka słodka - 2 łyżeczki
           Czosnek - 3 ząbki
           Sól i pieprz

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Pavlova z kremem waniliowym i owocami

"Lecz Om miał do dyspozycji Bruthę, z umysłem tak ostrym jak beza."

Terry Pratchett

Pavlova z kremem waniliowym i owocami




Zacznijmy od tego, ze ja nie lubię bezy. Serio, serio… W dzieciństwie, z racji sprzyjających okoliczności w jakich się znalazłam (zaplecze cukierni dziadka) najadłam się tych bez na zapas. Starczył mi ten zapas do zeszłego roku. W zeszłym roku ze zdziwieniem stwierdziłam, że zaczynają mi się podobać bezy, zdjęcia z bezami, przepisy, opisy. Wtedy też odkryłam deser zwany Pavlova. Niby beza, ale chrupiąca z zewnątrz, w środku piankowa i puszysta. Do tego krem i owoce. Poezja ;-)

Niestety nie starczyło mi zapału w lato, zapał nadszedł w zeszłą niedzielę i zaowocował jedynie brzoskwiniami z puszki. Cóż, nie przejęłam się i pomimo niesprzyjających okoliczności upiekłam bezę. A potem drugą, bo pierwsza nie zyskała mojej aprobaty. Okazało się bowiem, że to bardzo proste jest upiec bezę. I teraz żałuję strasznie, że moja pierwsza (no druga) beza nie została przyozdobiona świeżymi truskawkami, ale obiecuję, nadrobię to jak szybko to będzie możliwe. 


Sam deser pochodzi oryginalnie z Nowej Zelandii lub Australii. Został przygotowany dla rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej podczas jej tournée po antypodach. Prawdy możemy się nie dowiedzieć, ale deser pozostał.

Pavlova z kremem waniliowym i owocami

Po pierwsze potrzebujemy białka. Nie ma problemu, nic prostszego. Nie zostały Wam nigdy bezpańskie białka ? Mi czasem zostają. Z kruchego ciasta na przykład. I ja te białka mrożę. Teraz skorzystałam z zapasów. Po pierwsze białka ważymy, niestety kury nie współpracują i co jajko to inna masa, ciężko trafić. Białek było 200 gram z około 5 jaj, ale nie sugerujcie się, zważcie proszę. Białka ubiłam na sztywno, ale sztywno znaczy SZTYWNO, bez tego się nie uda. Dodajemy szczyptę soli i miksujemy. Następnie dodajemy po łyżce cukru i miksujemy dalej. Gęsta, błyszcząca beza ma powstać. Do tak ubitych białek z cukrem dodajemy łyżkę octu lub soku z cytryny, miksujemy i na koniec dodajemy skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą.

Na papierze do pieczenia rysujemy koło o średnicy 18 cm. I formujemy piękną bezę, lekko spłaszczając czubek, tak po prostu na papierze, ubita piana jest sztywna i łatwo ją uformować. Piekarnik nagrzewamy do 140-150 stopni i pieczemy około 2 godziny (bez termoobiegu). Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy lekko drzwiczki i czekamy, aż beza zupełnie wystygnie. Podsumowując, nie planujcie do pieczenia nic innego bo będziecie jak ja nerwowo krążyć wokół piekarnika ;-) Nie da się, trzeba czekać ;-) Środek bezy może się zapaść delikatnie, to nic, tam będzie miejsce na krem ;-)

Pavlova z kremem waniliowym i owocamiKrem, prosto tak, ubijamy śmietankę, dodajemy mascarpone, ekstrakt i cukier puder. Miksujemy do połączenia. Kiedy beza już zupełnie ostygnie, nakładamy krem i owoce. Latem cudownie świeże, teraz musicie poszukać, ja znalazłam brzoskwinie w puszce ;-) Pokroiłam na cząstki i udekorowałam  nimi górę ciasta. Ale myślę perspektywicznie, teraz sezon na granaty jest i mandarynki. A potem będzie lato i truskawki i maliny ! A póki co, koniec pracy. Smacznego ;-)

Pavlova z kremem waniliowym i owocami

Składniki:

Beza:
    200 gram białek (białka z około 5 dużych jaj)
    300 gram cukru pudru
    Łyżka octu (winnego, jabłkowego) lub soku z cytryny
    Łyżka skrobi ziemniaczanej

Krem:
    250 ml śmietany kremówki
    250 gram sera mascarpone
    Łyżeczka ekstraktu z wanilii
    2 łyżki cukru pudru

Owoce:
    Dowolne - u mnie brzoskwinie z puszki

piątek, 6 grudnia 2013

Ulubione ciasteczka owsiane


„Czy nie lepiej i piękniej umrzeć podczas radosnego śmiechu z ręką niosącą do ust słodkie ciastko?”

Zofia Kucówna

Ulubione ciasteczka owsiane

Ciasteczka dedykowane Garrettowi. To oznacza, ze teraz musi je upiec. O ! Celem upieczenia należy nabyć droga kupna masło, płatki owsiane, mąkę i jajko i inne takie. Ciasteczka inspirowane, podziękowania dla Moich Wypieków.

I teraz tak. Masło miksujemy z cukrem, mają być puszyste. Dodać jajko i ekstrakt z wanilii. Mąkę wymieszać z proszkiem, solą, soda i płatkami. Połączyć wszystko. 


Ulubione ciasteczka owsiane

Przygotowujemy dwie blaszki – najlepiej te z piekarnika, wykładamy je papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Z ciasta toczymy kulki, u nas to zadanie najmłodszego członka rodziny. Kulki wielkości orzecha włoskiego lub jeśli chcecie większe ciasteczka to większe. Ciasto będzie klejące, nie przejmujemy się. Lekko zwilżoną ręką spłaszczamy kulki. Ciasteczka urosną, więc zostawcie im trochę miejsca.


Ulubione ciasteczka owsiane

Pieczemy ciastka do lekkiego zrumienienia, czyli zależnie od piekarnika ok. 15 minut ± 3 minuty. Dzięki dwóm blachom pieczenie idzie sprawniej. Przepis można modyfikować, w oryginale był biały i brązowy cukier. Użyłam pudru bo miałam ;-) Można dodać rodzynki… Jeśli rodzina pozwoli, moja kategorycznie się sprzeciwia. Ciasteczka wychodzą wyjątkowo chrupiące i pyszne. Z tego przepisu wyszło nam około 40 sztuk.



Ulubione ciasteczka owsiane

Składniki :

    200 g miękkiego masła

    szklanka cukru pudru
    jajko
    łyżeczka ekstraktu z wanilii
    szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
    3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
    0,5 łyżeczki sody oczyszczonej
    szczypta soli
    2,5 szklanki płatków owsianych

środa, 4 grudnia 2013

Sernik kajmakowy z polewą z solonego karmelu

„Nie ma na świecie takiej rzeczy, której nie naprawi sernik.”

Alexandra Ivy
Sernik kajmakowy z polewą

Sernik za mną chodził. Nie zwykły sernik, ale karmelowy. Słony spód, karmelowa masa, karmelowa polewa i chrupiące migdały… Poezja. Dawno temu pojawił się na blogu White Plate i z drobnymi modyfikacjami do dzisiaj gości w naszym domu. Po pierwsze zawsze pieczemy sernik z kilograma sera. Mniej nie ma sensu ;-) Po drugie, zamiast spodu z ciasteczek i orzechów robię klasyczny, słony, kruchy spód. 



Sernik kajmakowy z polewą


Sernik ten jest bardzo prosty, nie wymaga wielogodzinnego ucierania, piany z białek czy czego tam jeszcze. Ciasto jest piękne, upieczone w tortownicy można podać na świąteczny stół.
Zaczynamy od spodu, kruchy spód z mąki pełnoziarnistej, mi pasuje idealnie, ale mąkę można zastąpić zwykłą, jeśli wolicie.
Mąkę zagniatamy szybko z masłem, jajkiem, solą i wodą. Schładzamy. Ja tym razem rozwałkowałam ciasto na papierze do pieczenia, przyłożyłam spód tortownicy i wycięłam koło. Potem papier razem z ciastem umieściłam w tortownicy. Papier na bokach wystawał trochę ponad formę. Upieczone ciasto schłodziłam.

Sernik kajmakowy z polewą

Przepis na masę jest prosty. Masło ucieramy z cukrem, dodajemy ekstrakt waniliowy. Następnie dodajemy masę krówkową oraz po jednym jajku. Na koniec ser oraz kaszę mannę, miksujemy. Masa będzie dość rzadka i tu przyda nam się papier do pieczenia który zostawiliśmy. Masę wylewamy na podpieczony spód. Całość pieczemy około 80 do 100 minut w 180 stopniach. Studzimy.

Sernik kajmakowy z polewą

Teraz czas na polewę ;-) Pozostałą masę krówkową mieszamy z roztopiony masłem oraz mlekiem. Musi być idealnie gładka, można ją odrobinę podgrzać. Masę solimy do smaku. Polewamy sernik. Na patelni prażymy migdały i dekorujemy sernik. Koniec ;-)

Sernik kajmakowy z polewą
Składniki:

Spód:

    200 gram mąki pełnoziarnistej pszennej
    100 gram masła
    50 gram cukru pudru
    całe jajko
    łyżka wody
    płaska łyżeczka soli

Masa serowa:
     kilogram sera (wiaderko)

     350 gram masy krówkowej (z puszki)
     200 gram brązowego cukru
     100 gram masła
     5 całych jaj
     50 gram kaszy manny

Polewa:
     160 gram masy krówkowej (z puszki)
     duża łyżka masła
     4 łyżki mleka tłustego

     sól (kilka szczypt)